Вівторок, 20 січня 2015 11:14

Цього року інфляція в Україні складатиме 17-18%

 

Цього року інфляція в Україні, за прогнозами голови Нацбанку Валерії Гонтарєвої, складатиме 17-18%, а заощадження українців продовжуватимуть знецінюватися.

Директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин: - Дуже важко надавати якісь поради, тому що у нас банківська система була відносно непоганою, але у цьому році Центральний банк (НБУ, - ред.) не зміг запобігти знеціненню гривні, не зміг запобігти банкрутству великої кількості банків. Це означає, що люди, в яких були депозити у цих банках, втратили значні частки. Навіть якщо відбувалися компенсації за рахунок Фонду гарантування вкладів, все одно це було з величезним запізненням, а в умовах девальвації і високої інфляції вартість цих заощаджень суттєво зменшилася. Крім того, валютні вклади були примусово конвертовані в гривневі: якщо в банку вводилася адміністрація, то людям повертали валютні заощадження у гривнях, при чому за значно гіршим курсом, ніж був на поточний момент. Так само була висока обмеженість доступу громадян до вкладів, насамперед валютних. Тобто громадянин не може знімати навіть зі своїх рахунків більше доларів, ніж вважає за корисне Центральний банк. Це суттєві обмеження, тому, по суті, єдина можливість, єдиний інструмент збереження, який був в українців, він себе певним чином вже скомпрометував. Читайте також: Економісти розповіли, що найбільше подорожчає у 2015 році та які товари можуть зникнути з ринку Але разом з тим, якщо є гривневі заощадження, я думаю, що можна їх покласти на депозит, диверсифікувати по надійних банках - саме для того, щоб за допомогою банківських ставок за депозити хоч трохи компенсувати ті втрати, які є від девальвації та інфляції. Хоча це дуже важко, бо якщо хтось збирав на автомобіль і ще на початку минулого року назбирав 100 тис. грн - дешевенький автомобіль можна було купити - то зараз за ці гроші у кращому випадку можна купити чотири колеса. Саме тому, що багато товарів прив'язані до міжнародних валют, до долара. Тому депозити допоможуть хоча б не зберегти, а трошки компенсувати. Це стосується, звичайно, гривневих депозитів. Що стосується валюти, то я розумію всіх і кожного, хто не довіряє цій банківській системі.

novak-andriy

Голова Комітету економістів України Андрій Новак: - Зараз найкращий час купувати земельні ділянки, нерухомість або розпочинати будівництво, тому що ціни на цих ринках зараз мінімальні і нижчими, напевно, вже не будуть. В той же час після завершення війни ціни і на нерухомість, і на землю будуть тільки зростати. Тому той, хто зараз вкладе у землю чи нерухомість, виграє однозначно. А якщо мова йде про вклади у банківську систему, то я раджу розділяти ризики на три кошики приблизно у рівних пропорціях: гривня, долар, євро. По гривнях ви будете мати найвищі відсотки, а по долару і євро менші, хоча вони, порівняно з тією ж Європою, і так достатньо високі. І в разі подальшої девальвації гривні ви будете втрачати на гривневому вкладі, але симетрично будете вигравати на вкладах в іноземних валютах. Єдине, що треба під час вибору банку орієнтуватися на першу двадцятку українських банків і не працювати з дрібними, не купуватись на їхні трохи вищі відсотки, бо у ненадійних дрібних банках ви можете втратити все.